Piatok trinásteho

Pre istotu bez 13ky
Veľa nemocníc nemá izby s číslom 13, na palubách lietadiel asi všetkých spoločností na svete nenájde pasažier sedadlo, či rad s číslom 13, niektorým mrakodrapom zase chýba 13. poschodie, niektorým hotelom izba s číslom 13. Vo Formule 1 jazdí 24 jazdcov, ale ani jeden z nich nemá štartovacie číslo 13.
Ako vznikol mýtus
Pôvod povery o nešťastnom piatku sa spája so skutočnosťou, že práve trinásť ľudí – 12 apoštolov a Ježiš Kristus – sa zúčastnilo na Poslednej večeri Ježiša Krista, ktorý bol ukrižovaný na Veľký piatok.
Iná udalosť smeruje k piatku 13. roku 1307, keď francúzsky kráľ Filip IV. začal so   zatýkaním rytierov z radu templárov. Tisíce z nich umučili na smrť, preto sa piatok 13. považuje za diabolský a nešťastný deň.
Fóbia a strach
Psychológovia zistili, že nie je náhoda, že mnohí ľudia ochorejú, alebo majú nehody práve v piatok trinásteho. Pripisuje sa to tomu, že podvedome cítia úzkosť a obavy z tohto dňa. Aj strach z piatka trinásteho preto už má svoje lekárske pomenovanie, nazýva saparaskavedekatriafóbia ako špeciálna forma triskaidekafóbie, čiže strach z čísla 13.
Nešťastná loď
Vo svete sa tradovala legenda, že Britské námorné sily zostrojili loď s názvom Piatok trinásteho, ktorá vyplávala na more v piatok trinásteho a už o nej nikto nikdy nepočul. No podľa všetkého ide len o žartík, ktorý mal vystrašiť čitateľov časopisu LiveScience. Kráľovské námorné múzeum na svojej internetovej stránke pre istotu tvrdí, že je to čistý výmysel.
Poverčiví prezidenti
Aj niektorí prezidenti sú spojení s piatkom trinásteho. Za vlády Herberta Hoovera – 31. prezidenta USA, vypukla veľká hospodárska kríza piatok 13. v roku 1929. Aj keď burza “krachla” už vo štvrtok, časovým posunom sa to pretavilo v Európe na piatok. Franklin D. Roosevelt – 32. prezident, zase nechcel cestovať v 13. deň v mesiacci a nikdy nehostil 13 ľudí.
Krvavé masakre
“Smolný mýtus” podporil aj kultový horor Piatok trinásteho (1980). Režisér S. Cunningham ukázal, aké hrôzy sa môžu v tento deň stať v letnom tábore. Z nedbalosti sa v jazere utopil chlapec – jeho telo sa nikdy nenašlo, miesto ostalo prekliate a každého čakala krutá smrť – presne v piatok trinásteho.
A čo numerológovia? * teda i ja 🙂
Podľa numerológie trinástka poukazuje na večné premeny. Začiatok novej veci v inej rovine. V tarote znamená symbolickú Smrť, ktorá prináša oslobodzujúcu zmenu v živote. Každá zmena je pre životný vývoj nevyhnutná. Zbavuje nás neužitočných vzťahov a vecí.
* Trinásť-ka, symbol Smrti a Znovuzrodenia symbolizuje odpútanie sa od zastaralých vzorcov myslenia a chovania, aby sa mohli zrodiť nové, doteraz nepoznané, pružnejšie, tvorivejšie a harmonickejšie formy bytia.
Priznám sa, že piatok 13.1.2012 ma skutočne precízne “vyskúšal”…  Počas celého života  Vesmír rôznymi formami preveruje moju odvahu povedať “nie”; tentokrát to bolo vo forme “ďakujem, ale nie”:
Som presvedčená, že  sestrička u imunologičky/alergologičky, napriek tomu, že som si pomýlila termín (každý krát PLATENEJ) objednanej kontroly s dcérou a “dovalila” sa tam v piatok trinásteho o trinástej (namiesto jedenásteho), mohla so mnou komunikovať slušným tónom. Po príchode do čakárne ma oslovila  slovami: “Čo chcete?”, spôsobom, pri ktorom som bola presvedčená, že toto oslovenie  nemôže patriť mne a tak som nereagovala… Až po jej druhom pokuse som si uvedomila, že otázky sú adresované mne…
Tri krát som  sa ospravedlnila a povedala, že ma  ten omyl mrzí; nežiadala som, aby nás  v piatok poobede, keď už sme tam – neobjednané – zobrali, stačilo by, keby mi bol slušne ponúknutý náhradný termín – zbytočne… keď som sestričku upozornila na neprijateľný tón a formu komunikácie, odôvodnila to slovami “to mám zdedené”,  – žiadne ospravedlnenie…  Zarazila ma i reakcia v čakárni – od prevracania očí, po rozčuľovanie sa nad  mojim správaním – veď prístup sestričky bol normálny, po šepkanie si dvoch dám so sestričkou, sprevádzané prísnymi pohľadmi smerom ku mne.. Myslím, že dnes sa  neprimerane  správali ku mne, zajtra sa tu, či niekde inde takto môžu správať k nim (a ja som si istá, že budú, pretože  pracovných miest je málo,  väčšina miezd na Slovensku podpriemerných, avšak stanovené normy neprimerane vysoké, čo nemôže vyústiť do ničoho iného ako do napätia,  až agresivity). Zajtra môže niekto iný nastúpiť napr. do autobusu ako posledný a platiť väčšou bankovkou, vodič však zareaguje neprimerane a  hrubým spôsobom a dosť moc nahlas začne poúčať: “Veď ste vedeli, že pôjdete autobusom, mali ste si nachystať drobné!…”, ostatní cestujúci v autobuse dajú “samozrejme” za pravdu vodičovi, nezdržujte, poďme – veď ich sa to netýka; na tretí deň príde niekto iný do potravín a predavačka “nebude mať svoj deň”, a… a bude sa to  takto diať dovtedy, kým sa väčšina bytosti na tejto  planéte  neponorí do svojho srdca,  neuvedomí si, že telá máme  síce oddelené, dušu/povahu rozdielne, ale náš duch vo forme vedomia  tvorí jeden celok. Bude sa to diať dovtedy, kým si neuvedomíme, že všetko sa týka všetkých – veď už pradávno Hermes Trismegistos  povedal: Čo je hore, to je i dolu, čo je vo vnútri je i vonku…
Paradox je, že tá istá sestrička dala známemu termín kontroly na Veľkonočný piatok, a tá istá sestrička ma pravidelne oslovovala iným priezviskom….  a na výpis z karty nakoniec napísala, že dcéra má kožné testy na perie pozitívne a negatívne… Napriek doteraz  kvalitnému a profesionálnemu prístupu lekárky i sestričky, napriek tomu, že som precítila zúfalú únavu sestričky, (čo som vyjadrila i verbálne)  som nemohla akceptovať tento spôsob správania sa a namiesto “predýchania” som si vybrala náročnejšiu voľbu – pani doktorke, ktorá sa k tomu predo mnou nevyjadrila, som poďakovala za doterajšiu starostlivosť a rozhodla sa hľadať ordináciu so zdravotným personálom, kde  sa k ľuďom, napriek ich nedokonalosti , správajú ľudsky a s porozumením… (stále verím, že takú nájdem).
Bola by som rada, ak by sme mohli, tak, ako je to možné pri odchode z banky  na terminály menovite ohodnotiť “prístup” zdravotníckeho personálu (zamestnancov  úradu práce, či sociálnej poisťovne…), a podľa toho by sa odvíjal ich príjem, ktorý sa opäť mimochodom týka každého, kto platí dane, či odvody… ale to by bolo možné, keby sme mali možnosť voliť si vládu z bytostí silných, múdrych a spravodlivých…
Ďalším paradoxom je sila farmaceutického priemyslu, stav v zdravotníctve a legislatíva tejto republiky… Najprv zaočkujú naše deti vakcínami, ktorých dopad si často krát nevieme predstaviť a o následkoch, ktoré spôsobujú očkovacie látky (od alergií, oslabenia imunity, po autizmus!) zase netušíme, že ich spôsobili práve očkovacie vakcíny… Ak by som nerobila to, čo robím, pravdepodobne by som nič netušiac spokojne a v dobrej vôli  dávala svojmu dieťaťu, od jedného roka až dodnes, lieky na “vyliečenie potravinovej alergie”, ktoré opäť nič neriešia a neliečia, iba utlmujú a majú množstvo negatívnych účinkov a vyvolávajú ďalšie problémy (stačí si prečítať príbalový letáčik). Riešim to síce kontrolami, predsa len žijeme v právnom štáte a je dôležité, aby bol problém sledovaný, avšak opäť som zvolila spôsob náročnejší – najprv to bola akupuntúra, potom iné alternatívne liečby, vrátane maximálnej snahy vytvoriť pre moje dieťa čo možno najharmonickejšie prostredie a zahrnúť ho láskou, v súčasnosti je to spirulina a huba Ganoderma… Pani doktorka sa nestíhala diviť, že ostatným deťom s podobnou diagnózou sa stav zhoršuje a u môjho dieťaťa je stabilizovaný (a ja verím, že sa stále viac a viac zlepšuje).
Takže nakoniec zistíme, že dianie okolo nás nemá logiku a následne premýšľame, či sme sa zbláznili my, alebo svet okolo nás. Našťastie je tu internet a ja touto formou ďakujem  autorom web stránky: http://www.slobodavockovani.sk/, ktorá potvrdzuje, že to čo cítim, je pravda…
Na záver vkladám  linky na “videosny” o tom, ako by to mohlo vyzerať, keby sa to “uberalo” opačným smerom… “Láska drží svet nad vodou”:
“Dajte trochu lásky”
zdroj:
Eurotelevízia 35/2010
Angeles Arrien, Velká kniha Crovleyho Tarotu; Praktické využití univerzálnych symbolu, 2000, 2009 Synergie CZ, s.r.o.
Reklamy

1 thought on “Piatok trinásteho

  1. Veľmi ma teší, že som našla túto stránku. Dvadsať rokov som hľadala pomoc pre môjho syna , ktorý bol vždy iný až som našla. ale len dnes na tejto stránke som pochopila prečo. Môj syn je indigové dieťa a ” má problémy s alergiou”. Lieky zaberali len na krátku dobu a potom sa ich účinok stratil. Mal velké problémy so stravou nechutilo mu jesť, striedali sa zápchy s hnačkamy a každodenné kŕče v bruchu ma privádzali do zúfalstva. Až raz som sa pri externom štúdiu na vzsokej škole zoznámila so spolužiakom, ktorého mama riešila podobné problémy cez metódu SRT teda cez vyššie ja. Poradila mi u syna vynechať bielu múku, lebo jeho črevá sú na ňu alergické. Mne to však nestačilo, potrebovala som vedieť prečo je to tak. Urobila som si školenia SRT aj školenie na liečenie SPR a zistila som, že ” vzdušké alergie” spôsobila skutočnosť, že mal syn otvorených 5 pararelných životov a tie mu presakovali do tohto života. Vyčistila som to metódou SRT a uzavrela ich. Dnes funguje bez liekov na alergiu. Na črevá máme bezlepkovú dietu, ktorá zaberá, tiež som to čistila pomcou SRT ale syn má zatial strach vyskošať muku. verím tomu, že aj toto zvládneme.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s